Z rogu ulicy na światową scenę, hip hop stał się jednym z najbardziej znaczących gatunków muzycznych i wpływów kulturowych na świecie. W tym artykule opisujemy ważne wydarzenia w historii hip hopu i jego gwałtowną ewolucję.
Hip hop to subkultura i ruch artystyczny, który wyłonił się z Bronxu w Nowym Jorku na początku lat 70. Jego rozwój odzwierciedlał negatywne skutki upadku przemysłu, dyskursu politycznego i szybko zmieniającej się gospodarki.
Patrząc wstecz na Nowy Jork w tej epoce, widzimy załamanie gospodarcze. Znaczna część białej klasy średniej przeniosła się na przedmieścia, aby uciec przed społecznymi i ekonomicznymi wyzwaniami. Migracje spowodowały zmiany demograficzne i segregację społeczności. Warunki pogorszyły się w dzielnicach zamieszkałych głównie przez afroamerykańskich, portorykańskich i karaibskich imigrantów. Miejska desperacja przyniosła również wzrost przestępczości, przemocy gangów i ubóstwa.
W rezultacie firmy zamykały swoje siedziby, przez co znikało wiele możliwości ekonomicznych i źródeł rozrywki. W efekcie młodzież miejska wyszła na ulice w poszukiwaniu rekreacji i autoekspresji. Nastała nowa era napędzana uczuciem gniewu, deprywacji i opuszczenia. Jednak rodzący się ruch hip-hopowy przekształcił rozpacz i bariery rasowe w liczne możliwości twórcze. Hip hop stał się też ujściem dla radzenia sobie z przemocą. Hip hop stał się popularny na całym świecie, rozprzestrzeniając się również po naszym kraju. W tym artykule przeczytasz, jak gatunek ewoluował na przestrzeni lat w Polsce.
Technologia muzyczna w hip hopie
Lata 80. były ważnym punktem zwrotnym dla hip hopu i produkcji muzycznej. Syntezatory, samplery stały się tańsze i bardziej dostępne. Kultowy TR-808 firmy Roland stał się potężnym narzędziem. Zamiast polegać na bitach DJ-ów, producenci muzyczni mogli teraz programować oryginalne wzory perkusyjne.
W latach 80. pojawiła się również technologia pobierania próbek. DJ-e eksperymentowali z wczesnymi samplerami, takimi jak Linn 9000, E-mu SP-1200 i Akai MPC60. Używali tych samplerów do składania kawałków w piosenki, zamiast używać gramofonów. Samplery pozwoliły również producentom na interpretację, zmianę kolejności sekcji, edycję i miksowanie muzyki na nowe sposoby.
Z czasem technologia poszła do przodu. Nowa generacja samplerów takich jak AKAI S900 zapewniała większą pamięć, wyższe częstotliwości próbkowania, lepsze możliwości edycji i wiele więcej. Producenci muzyczni eksperymentowali z takimi technikami jak nakładanie warstw dźwięków, zapętlanie, dodawanie efektów i wiele innych.
Najlepsze piosenki hip-hopowe powstają accapela, bez podkładu muzycznego, gdzie słowa płyną prosto z serca.